Az e-könyv az elektronikus formában létrehozott és terjesztett könyv.
Az e-könyvet, azaz elektronikus könyvet az internet megjelenése hívta életre. Korábban is készítettek olyan dokumentumokat, amelyek könyvszerű tartalmat hordoztak, de e-könyvnek igazán azóta nevezik ezeket, amióta letölthetővé váltak az internetről. Az e-könyvek elterjedésének másik feltétele a nagy teljesítményű, kis méretű - hordozható - megjelenítő eszközök elterjedése volt.Az e-könyvek egyik jellegzetessége, hogy mivel nyomtatási költség nem terheli őket, a fizikailag is megjelent kiadásokhoz képest ugyanazt a tartalmat jóval olcsóbban el lehet juttatni az olvasókhoz. Az e-könyvek létrehozásának alacsony költségéből eredően ma már számos olyan könyv van, ami csak elektronikusan létezik. Sőt, amióta az internetmarketing is felismerte az e-könyvekben rejlő lehetőségeket, számos e-könyv ingyenesen is letölthető.
Az e-könyvek magukban hordozzák annak a lehetőségét, hogy az olvasó az elektronikus könyvet kinyomtassa és úgy olvassa el. Egyes szerzők azonban éppen ennek az ellenkezőjét kívánják meg az e-könyveiktől, mégpedig azt, hogy ne lehessen őket kinyomtatni, sőt, még a tartalmukat sem kimásolni elektronikusan. E korlátozásoknak akkor van értelme, ha az e-könyvért fizetnek az olvasók, és a szerző vagy a terjesztő nem szeretné, ha illegális másolatokat készítenének belőlük.
A technológia fejlődésével a személyi számítógépen kívül mindenféle más hardverre ("okostelefon"-ra, PDA-ra, vagy speciálisan e-könyv-olvasóra) is készítenek e-könyv-olvasó szoftvereket. Ezek feltételezik azt, hogy az e-könyv egy szabványos formátumban jelenik meg.Az e-könyvek formátumai jellemzően két nagy csoportba sorolhatóak: a platformfüggetlen és a platformfüggő formátumok közé. Más szempontból csoportosítva, lehetnek általános dokumentumformátumok vagy direkt e-könyvek közzétételére kifejlesztett formátumok. A leggyakoribb formátumok (a teljesség igénye nélkül):
- .txt: Egyszerű szöveges fájl. Platformfüggetlen, talán a legtöbb eszközzel és szoftverrel megnyitható. Ezen kívül előnye még a kis méret (A Biblia .txt formátumban mindössze 4 MB), hátránya viszont, hogy nem tartalmaz formázási adatokat, illetve képeket, így a .txt-ben készült e-könyv meglehetősen monoton külalakú.
- .pdf dokumentum: Az Adobe Systems által kifejlesztett, platformfüggetlen dokumentumformátum. Az olvasásukhoz telepíteni kell az Adobe Acrobat Reader nevű (ingyenes) programot, vagy egyéb, a pdf-et kezelő alkalmazást. Előnye, hogy képeket és formázási paramétereket, valamint hipertext-elemeket is tartalmazhat (ezek segítségével kapcsolat létesíthető a dokumentum egyes részei, vagy más dokumentumok között), így ezzel már a hagyományos, papír alapú könyvvel, újsággal egyenrangú, illetve annál többet tudó kivitelű dokumentumok készíthetőek.
- .doc formátum: A Microsoft Word szövegszerkesztőjének dokumentumformátuma.
- HTML formátum: A weboldalak formátuma. Platformfüggetlen, számos alkalmazással megnyitható. Képeket és formázási információkat, valamint hipertext-elemeket is tartalmaz.
- futtatható exe, .jar, stb. fájl. A futtatható fájl alapú e-könyvek közös jellemzője, hogy a szöveget, képet, formázási utasításokat és a megjelenítő alkalmazást egy fájlba ágyazottan tartalmazzák. Általában platformfüggőek, előnyük viszont az, hogy a felhasználó "készen kap mindent": ezek esetében kizárható az olvasóprogram és a dokumentum inkompatibilitása. A futtatható alapú technológiának másik előnye lehet az is, hogy (formátumtól függően) sok-sok kiegészítő marketing technikát lehet beépíteni e-könyvekbe. Megfelelő e-könyvkészítő szoftverrel meg lehet oldani például, hogy az e-könyv mindig a készítő aktuális hirdetéseit mutassa, függetlenül attól, hogy az első, eredeti példány mikor került ki. (Az e-könyv le tud tölteni frissítést az Internetről.) Ezekkel a formátumokkal az is megvalósítható, hogy az olvasónak regisztrálnia kelljen ahhoz, hogy megnyithassa a könyvet. (Ennek akkor van jelentősége, ha a szerző vagy a forgalmazó szeretné megkapni minden olvasó email-címét, és így közvetlenül megszólítani őket.)
Kizárólag e-könyvekhez használt formátumok:
- .azw: Az Amazon Kindle e-könyv-olvasó dokumentumformátuma, másolásvédett .mobi.
- .prc vagy .mobi: A platformfüggetlen Mobipocket Reader alkalmazás dokumentumformátuma.
- .epub: Platformfüggetlen formátum széleskörű formázási lehetőségekkel.
- .pdb: A Palm OS-ra kifejlesztett eReader szoftver dokumentumformátuma.
- .lit: A Microsoft Reader formátuma.
Az e-könyveket a szerzők vagy önállóan, vagy e-könyvtárakban publikálják. Az e-könyvtárakban az ingyenes könyvek esetén általában nemcsak a letöltés, hanem a publikálás is teljesen ingyenes. (itt megjegyezném, hogy számos könyváruház árul már e-könyveket, pénzért! Ezeket az e-könyveket pénzért készítik el azok akik ezzel foglalkoznak, fizetni általában az írónak kell az elkészítésért!)
E-könyvet - a formátumtól függően - számos alkalmazással készíthetünk. Ezek lehetnek általános szövegszerkesztők vagy olyan konverter programok, amelyek az általános szövegformátumból alakítanak ki speciális e-könyv fájlokat. E-könyvek készítése és közzététele során természetesen tekintettel kell lenni az eredeti szöveghez kapcsolódó szerzői jogokra is. Az e-könyvek készítésének van Magyarországon is már intézményesült formája, ugyanis A Nagy e-Könyv Program [1] keretében bárki csatlakozhat egy üzleti érdekeltségű mentorhálózathoz. A jelenleg preferált szoftverrel multimédiás 3D e-könyv alkalmazásokat készítenek, amelyeket a világhálón értékesítenek. A védelem alapját egy igen erős fizikai kulcs adja.
Magyarország legjelentősebb elektronikus könyvtára az Országos Széchényi Könyvtár által létrehozott Magyar Elektronikus Könyvtár. Ezen jellemzően .html, .doc, .rtf, .pdf, .lit formában tölthetőek le e-könyvek, ingyenesen.
Magyarországon az általános témájú, ingyenesen letölthető e-könyvek két jelentős gyűjtőportálja a www.ekonyvcentrum.hu és awww.ekonyvtar.hu
Magyar szerzők munkáinak digitális közzétételét tűzte ki célul a Digitális Irodalmi Akadémia. Itt az e-könyvek .html formában érhetőek el.
Több ezer elektronikus könyv tölthető le vagy tekinthető meg ingyenesen a Könyv-e.hu Elektronikus Könyvtárban.
E-könyvek elérhetők például innen: Töltőtoll - a Kárpát-medence honlapja és innen: Interkönyv.
E-könyvek, oktatóanyagok és -videók tölthetők le regisztrációt követően, ingyenesen innen: Ebookz.hu
E-könyvek készítésében részt lehet venni a Distributed Proofreaders keretei között, illetve A Nagy e-Könyv Programban.
Ezek a technikai dolgok, vegyük azt is számításba, hogy e-könyvért egy fának sem kell meghalnia...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése